Одне з головних завдань дошкільного навчального закладу – забезпечення права кожної дитини на охорону її життя і здоров’я.

Харчування є одним з найважливіших факторів, що визначає здоров’я дітей, сприяє профілактиці захворювань, підвищенню працездатності та успішності, фізичному і розумовому розвитку, створює умови для адаптації підростаючого покоління до навколишнього середовища. Правильно організоване харчування забезпечує організм всіма необхідними йому харчовими речовинами (білками, жирами, вуглеводами, вітамінами і мінеральними солями). Основним принципом харчування дошкільнят є максимальна різноманітність харчових раціонів, яке досягається шляхом використання достатнього асортименту продуктів і різних способів обробки.

У дошкільному навчальному закладу організовано збалансоване харчування відповідно з натуральними нормами. У повсякденний раціон включені основні групи продуктів: м’ясо, риба, молоко, яйця, овочі, цукор, хліб, крупи та інші.

У дошкільному закладі є технологічні картки приготування страв, примірне двотижневе меню. Готова продукція відпускається з кухні за графіком. Режим харчування в кожній віковій групі організовано відповідно до вимог.

НОРМИ харчування

 у дошкільних навчальних закладах (крім санаторних)

для дітей старше одного року

Найменування продукту

Кількість приймання їжі

Хліб житній 40
Хліб пшеничний 80
Борошно пшеничне 25
Крохмаль 4
Крупи, бобові, макаронні вироби 45
Картопля 190
Овочі різні 230
Фрукти свіжі, цитрусові 100
Соки 70
Фрукти сушені 10
Кондитерські вироби 15
Цукор 45
Масло вершкове 21
Олія 9
Яйця, штук 1/2
Молоко, кисломолочні продукти 400
Сир кисломолочний 45
Сир твердий 5
Сметана 10
М’ясо, м’ясопродукти 100
Риба, рибопродукти 45
Кава злакова, цикорій 4
Какао 2
Чай 0,2
Сіль, сіль йодована 5
Дріжджі 1
Лавровий лист 0,1
Сухарі панірувальні 2
Томатна паста 2
Хімічний склад  
Білки 68,1
у тому числі тваринні 48,4
Жири 71,7
у тому числі рослинні 12,7
Вуглеводи 239,2
Енергоцінність, ккал 1874,8

Примітка:

  1. Продукти щоденного споживання (молоко, хліб, масло вершкове) використовуються в межах денної норми +(-) 5 відсотків, а такі продукти, як сир, риба, дріжджі, – кілька разів на тиждень. Наприклад, денна норма риби – 50 грамів на дитину, використовується в меню 3 рази на тиждень при роботі дошкільного навчального закладу 5 днів на тиждень. Розрахунок проводиться таким чином: ( 60 х 5 ) : 3 = 300 : 3 = 100 грамів.
  2. У літній оздоровчий період (90 днів) витрати на харчування збільшуються на 10 відсотків для придбання свіжих овочів і фруктів.
  3. Діти, хворі на туберкульоз та інфіковані мікобактеріями туберкульозу, забезпечуються харчуванням згідно з нормами, затвердженими постановою Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2001 р. № 1752 “Про норми харчування для осіб, хворих на туберкульоз та інфікованих мікобактеріями туберкульозу”.