Профілактика інфекційних та кишкових

захворювань у дошкільників

 

Шановні батьки!

Щоб захистити дитину від отруєнь, кишкових та інфекційних хвороб, необхідно дотримувати таких санітарно-гігієнічних правил:

                    утримувати дитину в чистоті, до дитячого садка приводити в охайному одязі, мати запасну білизну;

                    мити руки після повернення додому з вулиці, після туалету, перед їжею;

                    овочі та фрукти мити під проточною водою та ошпарювати кропом;

                    пити тільки переварену або бутильовану воду;

                    у жодному випадку не годувати дитину грибами, сушеною чи в’яленою рибою, а також м’ясними, рибними та молочними стравами, які зберігалися неналежним чином або мають прострочений термін вживання;

                    не годувати дитину на вулиці (навіть фруктами чи цукерками);

                    не годувати дитину продуктами, придбаними у вуличних торговців;

                    під час поширення інфекцій якомога рідше відвідувати з дитиною публічні місця;

                    уникати контакту з людьми, які можуть мати інфекційні захворювання;

                    за підозри на захворювання негайно викликати лікаря та сповістити медичну сестру дошкільного закладу;

                    не вдаватися до самолікування.

 

Шановні батьки, радимо своєчасно проводити профілактичні щеплення від дитячих інфекцій.

 

 


Як допомогти

дитині при головному болю

 

Головний біль виникає в результаті подразнення нервових закінчень у стінках судин голови чи в мозкових оболонках.

 

Причини головного болю

         Причинами головного болю може бути перенапруження зору, наприклад за поганого освітлення; порушений зір, якщо дитина не носить окуляри; захворювання очей, наприклад глаукома.

         «Стріляючий», «розривний» чи «пекучий» біль в обличчі та потилиці виникають при невралгії — нервовій хворобі, яка супроводжується болями в тілі людини в місці проходження нерва.

          Сильний головний біль, що супроводжується блюванням, запамороченням, високою температурою тіла виникає в разі запалення головного мозку та його оболонок. У такому разі слід негайно звернутися по медичну допомогу.

         Досить часто настирливий головний біль, пов’язаний із запальними захворюваннями придаткових пазух носа, може бути результатом черепно-мозкової травми. Нерідко він супроводжує інфекційні захворювання, інтоксикації, невротичні розлади, захворювання внутрішніх органів. Щоб з’ясувати причини настирливого головного болю, слід обов’язково проконсультуватися з лікарем. Головне — усунути причину, через яку виник головний біль.

 

Слабкий головний біль

         Якщо клінічні ознаки захворювання відсутні, слабкий головний біль допоможе подолати спокій; тепло чи холод, прикладені до голови; склянка чаю; очищувальна клізма.

          Головний біль легкого ступеня, що повторюється епізодично, не вимагає специфічного лікування. Профілактикою такого болю є дотримання санітарно-гігієнічного режиму — раціональне вітамінізоване харчування, дотримання розпорядку дня, необхідна фізична активність та прогулянки на свіжому повітрі.

 

Сильний головний біль

         У випадках сильного болю можна дати дитині знеболювальні лікарські засоби: парацетамол (з розрахунку 10–15 мг/кг маси тіла), ібупрофен (з розрахунку 5–10 мг/кг), комбіновані лікарські засоби, що містять кофеїн і спазмолітини — лікарські засоби, що знижують тонус, знімають спазми.

          Якщо головний біль сильний, частий чи не припиняється після прийому лікарських засобів, дитину слід терміново показати лікареві-невропатологу та провести необхідні діагностичні та лікувальні заходи.

 

 


Як уникнути обмороження?

 

Обмороження можуть виникнути за тривалого впливу холоду на різні частини тіла. Найчастіше піддаються впливу холоду кінцівки (95 %), а також ніс, вуха, щоки. Причини, що сприяють обмороженню — тривале перебування на морозі, висока вологість повітря, сильний вітер, порушення кровообігу (тісне взуття, нерухомість). Небезпечний мороз для ослаблених, стомлених, голодних, хворих людей. Легко піддаються впливу холоду особи в стані алкогольного сп’яніння.

Через вплив холоду порушується кровообіг шкіри і тканин. Рух на холоді (ходьба, біг) посилює кровообіг, зігріває тіло, протидіє шкідливому впливу холоду.

 

Як можна уникнути обмороження:

š    загартовуйте поступово організм і привчайте його до холоду: ранкова фізична зарядка, повітряні ванни, заняття спортом. Це має велике значення в профілактиці обморожень;

š    зберігайте взуття постійно в справному стані і сухим. Взуття не повинне стискати ногу;

š    будьте уважні до одягу. Одяг повинен бути щільним, легким і не утрудняти рухів;

š    змастіть обличчя і руки несолоним салом, риб’ячим жиром або жирним кремом за морозної, а особливо вітряної погоди;

š    рухайтеся, рух на холоді підсилює кровообіг і сприяє зігріванню тіла;

š    не торкайтеся до металевих предметів оголеною шкірою в морозну погоду — це може викликати сильне обмороження;

š    збираючись на вулицю в лютий мороз, слід добре утеплити своє взуття. Папір погано пропускає тепло. Тому оберніть папером ноги, руки, а поверх одягніть шкарпетки, рукавички, рукавиці. Папером можна утеплити й тіло, підклавши її під майку або сорочку. Якщо паперу немає — стане в пригоді поліетиленовий чи целофановий пакет.

 

Перша медична допомога в разі обморожень:

š    помістіть постраждалого з будь-яким видом обмороження в тепле місце;

š    дайте потерпілому гарячий чай, каву або вино;

š    розітріть щоки, ніс, вуха, якщо вони побіліли, чистою рукою до почервоніння і появи поколювання;

š    розітріть обморожену частину тіла спиртом, горілкою або одеколоном. Якщо їх немає, то розтирайте м’якою рукавичкою, хутряним комірцем чи сухою фланеллю.

Пам’ятайте! У разі обмороження вушних раковин, носа, щік в жодному разі не розтирайте їх снігом. Це ще більше охолоджує тіло, і шкіра ушкоджується дрібними кристалами льоду, що може згодом спричинити нагноєння;

š    змусьте потерпілого під час розтирання намагатися рухати ушкодженою кінцівкою;

š    розтирання заборонено, якщо з’явилася припухлість обмороженого місця або пухирі. Покладіть на обморожене місце пов’язку з товстим шаром вати, укладіть кінцівку вище і доставте постраждалого до лікаря.

š     

 
 

 

 

 

 

 

 

 


 

Причини бронхіту в дитини

Органи дихання в малюків ще не достатньо міцні, тому будь-яка інфекція верхніх дихальних шляхів здатна викликати запалення бронхів (бронхіт) у дитини. Будьте особливо уважні і в тому випадку, якщо у вашій родині хтось курить. Адже вдихання малюком тютюнового диму з повітря також сприяє появі бронхіту.

 

Симптоми бронхіту

Якщо в малюка наявні всі ознаки застуди, і, крім того, його мучить сильний кашель, лікар часто ставить діагноз гострий бронхіт. На початку хвороби кашель, як правило, сухий. Через деякий час він стає м’якшим. Якщо напади супроводжуються свистячим диханням, то, швидше за все, це обструктивний бронхіт.

Другий варіант бронхіту характерний тим, що ви, стоячи на невеликій відстані від дитини, чуєте, як вона зі свистом видихає повітря. Бронхи в дітей вузькі, а при набряках просвіт у них стає ще тоншим. Тому повітря проходить крізь них важко.

 

Лікування бронхіту в дітей

Повторюваний бронхіт у дитини підступний тим, що виснажуються стінки бронхів і збільшується шанс появи в майбутньому астми. Тому важливо починати лікування будь-якого кашлю відразу ж і не зупинятися, поки він повністю не мине.

Перше, що потрібно зробити при бронхіті в дитини, — зняти спазм бронхів. Для цього лікар випише спазмолітики або протинабрякові засоби. Можливо, він порекомендує парити малюкові ноги або ставити гірчичники на литкові м’язи.

Спеціальний масаж допоможе очистити бронхи дитини від слизу, що накопичився. При мокрому кашлі допомагає компрес. Але запам’ятайте, що при свистячому диханні (а також за високої температури) робити малюкові масаж і зігріваючі компреси на грудну клітку не можна.

 

Будьте здорові!

 

 


Профілактика захворювань

 

            Профілактичні заходи спрямовані насамперед для підвищення резистентності організму до дії збудників грипу, а також інших ГРІ та ГРЗ.

Ефективними, особливо у період підвищення захворюваності, фахівці відзначають наступні методи профілактики:

 

•    повноцінне харчування з включенням вітамінів у природному вигляді;

•    загартовування та часте провітрювання приміщень;

•    вживання загальнозміцнюючих та тонізуючо-імуномодулюючих препаратів та препаратів цілеспрямованої імуностимулюючої дії.

Високоефективними є рекомендації загального санітарно-гігієнічного спрямування, зокрема:

•    Часто мити руки з милом, особливо після відвідування;

•    Прикривати ніс та рот хустинкою (або одноразовими серветками), особливо при кашлі та чиханні;

•    Широко застосовувати засоби нетрадиційної (народної) медицини, гомеопатичні препарати, оксолінову мазь.

На що необхідно звернути увагу:

•    Існують деякі особливості клінічного перебігу грипу у різних вікових группах. У дітей молодшого віку передусім можуть з'явитися симптоми нейротоксикозу (блювання, судоми) навіть на тлі субфебрильної температури тіла. У осіб похилого віку на тлі ГРВІ загострюються серцево-судинні захворювання, активуються хронічні вогнища інфекції, що суттєво впливає на клінічні прояви грипу.

•    Захворювання здебільшого починається гостро, з проявів загальної інтоксикації ( відчуття жару, сильний головний біль, біль в очах). Хворого турбують загальна слабкість, ломота в попереку, крижах, суглобах, м'язовий біль, порушується сон. Привертає увагу вигляд обличчя хворого: гіперемія, одутлість, блискучі очі — загалом воно нагадує обличчя заплаканої дитини. Інкубаційний період при грипі коливається від декількох годин до 3 діб.

•    Здебільшого на другу добу хвороби з'являється сухий кашель, починає турбувати біль у грудях. На 3-5 добу кашель м'якшає, з'являється незначна кількість слизового мокротиння. Носове дихання порушене через набряк слизової оболонки.

•    Вже в перші години температура тіла може сягати 39-40°С, утримуватись на такому рівні 2-3 доби. Проте, якщо в подальшому гарячка продовжується або розвивається її друга хвиля (загалом триває довше 5-7 діб), це свідчить про розвиток бактеріальних ускладнень.

•    Лікування ГРВІ та грипу є складною проблемою, тому його має визначати лікар. Не потрібно займатись самолікуванням, це небезпечно! При своєчасному і правильному лікуванні хвороба закінчується повним одужанням.